top of page

SIRBİSTAN GEZİ REHBERİ / Belgrad-Novi Sad

Güncelleme tarihi: 10 ŞubSırbistan, Balkanların son zamanlardaki en popüler destinasyonları arasında. Vizesiz olması ve diğer Avrupa ülkelerine göre ekonomik olması bu popülaritenin başlıca sebepleri. En popüler şehirleri başkent Belgrad ve EXIT Festivali sebebiyle Novi Sad. Belgrad’a üç, Novi Sad’a bir günümüzü ayırdık. Fakat Novi Sad’da geçirdiğimiz bir gün yeterli gelmedi. Bu huzur dolu şehirde keşke daha uzun süremiz olsaydı dedik ayrılırken.Cumhuriyet Meydanı


1.      Belgrad

Sırbistan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Belgrad mini Balkan seyahatimiz boyunca en etkilendiğim şehirlerden birisi oldu. Belgrad’da bulunduğumuz günler Türkiye’de de Ramazan Bayramı’na geldiği için çok fazla Türk turist vardı.

Şehre sabahın ilk ışıklarıyla vardık. Otele giriş saatimiz öğlenden sonra olduğu için bir kafede oturup kahvaltı ettik. Beklediğimiz sırada şehrin en popular caddesi olan Knez Mihailova Caddesi’ni keşfetme imkanım oldu. Cadde boyunca yürüdüm, mağazalara, kitapçılara baktım, caddede daha sonra geleceğim uğrak noktalarını gözüme kestirdim.


Şimdi de sizinle Belgrad gezimde keşfettiğim yerleri ve Belgrad önerilerimi keyifle paylaşacağım 😊


Belgrad Görülmesi Gereken Yerler


1.       Knez Mihailova Caddesi


Knez Mihailova Caddesi, Belgrad’ın en popüler ve en turistik caddesi desek abartmış sayılmayız. İstiklal Caddesi’ne çok benziyor. İstiklal’in kaosu haricinde 😊 Bu caddenin başında Cumhuriyet Meydanı sonunda ise Kalemeydan var. Tüm alışveriş mağazaları bu cadde üzerinde ayrıca çoğu müze buraya yürüme mesafesinde. Etnografya Müzesi, Sırbistan Ulusal Müzesi ve Yugoslav Film Arşivi bunlardan bazıları.


2.       Aziz Sava Katedrali


Aziz Sava Katedrali, gerçekten bir katedral olmasa da büyüklüğü sebebiyle katedral olarak anılan bir kilise. Ayrıca Balkanların en büyük Ortodoks kilisesi. Katedralin dış cephesi kubbeleri ile bir camiyi andırıyor. İçerisine girdiğimizde Aziz Sava’nın ikonası ve onu öpmek için sıraya giren insanlar bizi karşılıyor.


İçerideki mozaiklerin büyüleyiciliği kelimelerle anlatılamaz. Hz. İsa’nın doğumu, Hz. Meryem’in ölümü, Yeniden Diriliş ve Pantokrator İsa mozaikleri tavan mozaikleri arasında. En ilgi çekici olanı bana sorarsanız Pantokrator İsa.St.Sava Katedrali Tavan Freskleri3.       Nikola Tesla Müzesi


Nikola Tesla, Sırp elektrik mühendisi ya da dehası. Kocaman bir müze düşünmeyin. Kutu gibi bir müze ama oldukça etkileyici. Müzede Tesla’ya ait kişisel eşyalar, çizimler, patentler ve bazı icatları bulunmakta. Müze her sabah saat 10:00’da açılıyor ve girişler saat başı grup halinde yapılıyor. Gişe sadece nakit Sırp dinarı kabul ediyor. Hazırlıklı gitmekte fayda var.


Giriş yaptığınız grup ile müzeyi gezerken size ücretsiz rehber eşlik ediyor. İngilizceleri oldukça akıcı. Sonrasında bir sunum ile Tesla’nın hayatı ve icatları anlatılıyor. Şaşırtıcı olan şeyse sunumun altyazılarının Türkçe olmasıydı 😊 Tur sonunda rehber eşliğinde deneyler yapıyorsunuz. Ön sıralara geçmenizi tavsiye ederim.Nikola Tesla'nın Balmumu Heykeli


4.       Cumhuriyet Meydanı


Belgrad’ın en merkezi yeri, şehrin kalbi denilebilecek o meydan Cumhuriyet Meydanı. Knez Mihailova Caddesi’nin başında bulunuyor. Meydanın tam ortasında at üzerinde Mihailo Obrenovic’in heykeli bulunmaktadır. Heykel eliyle İstanbul’u işaret etmektedir. Heykelin tam arkasında Sırbistan Ulusal Müzesi bulunmaktadır.


5.       Sırbistan Ulusal Müzesi


Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Sırbistan Ulusal Müzesi eski Yugoslavya’nın ve Sırbistan’ın en eski ve büyük müzesi. 3 katlı müzenin ilk katında tarih öncesi dönemden eserler ve yukarı çıktıkça çağdaş eserler var. Eğer resim ile ilgiliyseniz bu müzeyi tam anlamıyla gezmeye en az yarım gününüzü ayırmanız gerekiyor. İçerisinde Picasso ve Van Gogh’a bile ait eserlerle birlikte toplamda 40.000’e yakın sanat eseri var. Pazar günleri ücretsiz ve Pazartesi günleri kapalı.


6.       Skadarlija


Belgrad’ın bohem bölgesi olarak anılan Skadarlija geceleri canlı müzikli ve eğlenceli restoranlarıyla akşamları cıvıl cıvıl bir havaya sahip. Burada bir çok ünlü restoran mevcut ama bizim en çok ilgimizi çeken Skadarlija’dan dönüş yolunda karşımıza çıkan sokak Pizzacısı oldu.

Bu pizzacıyı aşağıda detaylı anlatacağım 😊 

7.       Zemun


Zemun, Tuna Nehri’nin kenarına kurulu küçük ve sakin bir kasaba. Nehir boyunca manzara eşliğinde yemek yiyebileceğiniz güzel restoranlar var. Biz bir Yunan restoranını tercih ettik. Restorandan kalktıktan sonra nehir boyunca yürüdük ve yürüdükçe karşımıza tek tük kuğular çıkmaya başladı. Nehrin sonuna geldiğimizde karşımızda neredeyse 100 tane kuğu vardı 😊 


Zemun’da turistik pek bir nokta yok daha çok sokakları ve dokusuyla turist çeken bir banliyö diyebiliriz. En ünlü turistik nokta Gardos Kulesi. Kulenin içerisine girebiliyorsunuz ve balkonundan muhteşem nehir manzarasını görebilirsiniz. Diğer bir turistik nokta ise Zemunun içerisindeki kilise. Ziyaret açık ve Zemun’a geldikten sonra görmeye değer bir kilise.Gardos Kulesi


Belgrad’da Alışveriş


İlk olarak alışveriş yapmak için Türkiye’ye göre oldukça uygun fiyatlı bir ülke. Inditex grubu hemen hemen aynı olmasında ragmen, H&M, Adidas ve Nike Tax Free ile ucuza gelen mağazalar arasında. Örneğin ben Adidas bir ayakkabıyı 1/3 fiyatına tax free ile satın aldım. Tax free alışveriş yapacaksanız pasaport ile işlem yapmanızı tavsiye ederim. Havaalanında otomatları kullanmanız açısından oldukça kolaylık sağlıyor.

Knez Mihailova caddesi üzerinde benim dikkatimi çeken çok güzel iki tane kitapçı dükkanı var. Sadece kitap değil aynı zamanda çok unique hediyelik eşyalar da var. Taschen markasının kalın kapaklı sanat kitapları bir sürü çeşidi ile sunulmuştu.


Belgrad’da Yeme-İçme


1.       Majstor i Margarita


Majstor i Margarita, Knez Mihailova caddesine yürüme mesafesinde Belgrad’da kesinlikle denemesi gereken bir pizzacı. Dünyanın en iyi 50 pizzacısı listesinde 3 senedir sırasını arttırmakta ve 35. sırada. Gittiğiniz gün ve saate göre sıra bekleyebilirsiniz ama biz sadece 5-10 dakika bekledik. Pizzaların lezzetine gelirsek gerçekten yediklerimden en iyisiydi diyebilirim.

2.       Lorenzo Kakalamba


Belgrad’da bulunan en otantik restoranlardan biri. Her köşesinde ayrı bir detay ve fotoğraf çekilebilecek yüzlerce farklı noktası var. Bir restorandan çok bir müze gibi. Belgrad’a gittiğinizde kesin gitmeniz gereken restoranlardan biri.


3.       Bucko Pizza


Skadarlija’da yol üstü rastladığımız önündeki kuyrukla ilgimizi çekip deneyimlediğimiz daha çok take-away şeklinde çalışan restoran. 24 saat açık bir sokak lezzeti! Soslu pizzaları ile meşhur ve sebebi nedir bilinmez ‘Belgrad’da ne yenir?’ diye aradığınızda karşınıza çıkacak en son noktalardan biri. Üzerine sarımsak sosu, tavuk sosu, et sosu gibi toppingler eklemenizi kesinlikle tavsiye ederim!


Belgrad’da Nerede Kalınır?


Belgrad’da ne istediğinize bağlı olarak otel seçeneği çok fazla. Kalacağınız yer tarih koksun istiyorsanız ‘Hotel Moskva’ şehrin en eski ve hala işletilen oteli. Şehir merkezinde olsun her yer elimin altında olsun isterseniz Knez Mihailova caddesine yakın çok fazla otel ve Airbnb seçeneği mevcut.


2.      Novi Sad


Novi Sad, Belgrad gezimizde aslında planlı güzergahımızda olmayan, şans eseri dümeni çevirdiğimiz, 1 günlüğüne gittiğimiz, tadı damağımızda kalan Sırbistan’ın özerk bölgesi Voyvodina’nın en büyük şehri.  Şehirde bir Avusturya havası hakim, bunun sebebi de binaların zamanında Avusturyalı mimarların tarafından tasarlanmış olması.

Novi Sad’ın merkezine girdiğiniz anda havanız değişiyor, daha fazla Avrupa’da hissediyorsunuz benden söylemesi 😊Novi Sad Meydanı


Novi Sad’da Görülmesi Gereken Yerler


1.       Petrovaradin Fortress (Petrovaradin Kalesi)


Petrovaradin, Novi Sad’da bulunan bir kasaba. Petrovaradin Kalesi, Tuna Nehri’nin yamacında bulunan tarihi 250 yıl öncesine dayanan bir kale. Tuna Nehri’nin üzerindeki köprüyü geçtikten sonra yaya olarak merdivenli ve Arnavut kaldırımlı bir yol sizi kaleye çıkarıyor. Merdiven evet biraz fazla ama asla yorucu bir yolculuk denemez. Tuna manzarası izleye izleye çıkacabileceğiniz bir yol. Kaleye geldiğinizde karşınıza 2-3 kafe çıkıyor. Nehir manzarası izleyerek bir yorgunluk kahvesi içebilirsiniz 😊 Petrovaradin Kalesi'nden Tuna Nehri Manzarası


2.       Özgürlük Meydanı


Novi Sad’ın en merkezi ve canlı meydanı. Meydanın 4 tarafında Neo-Rönesans tarzda eserler bulunuyor. Bunlar The Name of Mary Church, Belediye Binası, Hotel Voyvodina ve Voyvodina Bankası. Binaların bu dizilimi ve meydandaki Stevozar Miletic anıtı meydana büyüleyici bir atmosfer oluşturuyor. Meydan bunun çoğunu Meryem’in Adı Kilisesine borçlu.


3.       Novi Sad Sinagogu


Novi Sad Sinagog’u Özgürlük Meydanı’na yürüme mesafesinde kalıyor. Mimarisi çok güzel. Girişler bağış usulü ama kişi başı 100 Dinar atmanızı rica ediyorlar. Sadece alt katı ziyaret edebiliyorsunuz üst kata çıkış yasak.Sinagogun Bahçesi


4.       The Name of Mary Church ( Meryem’in Adı Kilisesi)


Şehir meydanında bulunan bu Katolik Kilisesi şehrin en önemli turistik unsurlarından biri. 72 metre uzunluğunda ve oldukça ihtişamlı bir yapı. İçerisini de ziyaret edebiliyorsunuz fakat sınırlı erişim ile. Kilisenin içerisi dışarısı kadar da ihtişamlı değil.The Name of Mary Church5.       Jovan Jovanovic Heykeli


Jovan Jovanovic heykeli Tuna Nehri’ne giderken karşınıza çıkıyor. Novi Sad merkezinden heykele doğru giderken kapalı cadde üzerinde güzel kafeler de var. Heykelin arkasında ise  mimarisi ile ilgili çeken bir ibadethane bulunuyor.


Novi Sad’da Yeme-İçme


Novi Sad’da sadece yatısız bir gün geçirdiğimiz için yeme-içme keşfi yapmaya pek zamanımız olmadı. Şansımıza Pazar gününe denk geldiği ve hava da çok güzel olduğu için ilgimizi çeken restoranlarda yer yoktu. Tekrar gitsem deneyimlemek istediğim restoran ise Tuna Nehri’nin tam kıyısında bulunan ‘Carda Aqua Doria’! Araştırmalarım ışığında balık çorbasının çok güzel olduğunu ve mutlaka denemesi gerektiğini duydum 😊3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page